Przygotowania do SR z Klubem PhysioManual: ROZGRZEWKA!
Survival Race zbliża się wielkimi krokami – rozpoczynamy przygotowania do biegów z przeszkodami!
We współpracy z Klubem PhysioManual przyszykowaliśmy cykl porad i wskazówek, które ułatwią przygotowania do startu każdemu Survivalowcowi! Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliła się z nami ekipa z AWFu we Wrocławiu z Katarzyną Olszewską na czele, pod opieką Doktora Łukasza Pawika, specjalisty fizjoterapii w ortopedii i traumatologii oraz rehabilitacji w sporcie, terapii manualnej.
Na rozgrzewkę – ROZGRZEWKA!
>> ZOBACZ VIDEO Z DARMOWEGO CYKLU TRENINGOWEGO SR: ROZGRZEWKA <<
Szczerze – ręka w górę – kto porządnie rozgrzewa się przed KAŻDYM treningiem i KAŻDYM startem?
Przeprowadzaliście na sobie eksperymenty w stylu wstaję i biegam z drugą opcją – wstaję, robię porządną rozgrzewkę i biegam? Jeśli nie – koniecznie spróbujcie!
Jej najprostsza definicja to: „Seria prostych ćwiczeń fizycznych o narastającej intensywności, służąca rozgrzaniu i uelastycznieniu mięśni i przygotowaniu organizmu do wysiłku. Pomaga ona przy pracach związanych z użytkiem mięśni, jej celem jest ochrona przed kontuzjami i zwiększenie wydolności.” Ot co – cała kwintesencja.
Jest na to wiele dowodów naukowych. Rozgrzewka to podstawa, powoduje pobudzenie organizmu i wprowadza w stan gotowości. Przygotowuje nasze układy: krążeniowo-oddechowy, nerwowy, mięśniowy, więzadłowy do działania. Dzieli się na rozgrzewkę ogólną i specjalistyczną, może być dynamiczna oraz statyczna. Pomimo podobieństw, inaczej rozgrzewa się pływak, inaczej piłkarz nożny, a inaczej biegacz. Należy o niej pamiętać, ponieważ pomaga uniknąć kontuzji oraz osiągać lepsze wyniki.
Pamiętaj!
Czas rozgrzewki i jej elementy są zależne od wielu czynników. Jeśli masz możliwość – warto skorzystać z porady specjalisty – np. fizjoterapeuty/trenera przygotowania motorycznego, przeprowadzić odpowiednie testy i sprawdzić czego potrzebujesz, żeby osiągnąć swój cel. W procesie dobierania optymalnej dla nas rozgrzewki jak i treningów warto monitorować swój organizm. Świadomie go obserwować i kontrolować, dawać mu to co dla niego najkorzystniejsze.
Według badań zalecana jest rozgrzewka trwająca od 10 do 20 minut o intensywności od 60 do 80% VO2max, czyli maksymalnego poboru tlenu. Nie ma złotego środka dla wszystkich, bo nie jesteśmy identyczni. Wszystko zależy od tego jaki mamy cel, jakie mamy możliwości i do czego się rozgrzewamy, jak mocno jesteśmy zaawansowani wydolnościowo. Na potrzeby Survival Race zalecamy oczywiście dłuższą i porządną rozgrzewkę 😉 Tutaj używamy wszystkiego w znacznym stopniu i wystarczająco długo, żeby organizm to odczuł… Dobrze jest wydłużyć jej czas i uruchomić cały organizm, rozgrzać go kompleksowo, żeby dosłownie każda komórka była gotowa na wyścig. W Internecie krąży wiele informacji/filmików dotyczących rozgrzewki, należy pamiętać, że nie zawsze są one rzetelne, warto je weryfikować i bardziej się nimi inspirować niż bezkrytycznie im wierzyć.
Podstawowymi i najczęściej spotykanymi elementami rozgrzewki są:
- Przebieżki
- Podskoki
- Wymachy rąk i nóg
- Skipy
- Rozciąganie (tutaj pojawia się temat na oddzielny tekst, ponieważ spory na ten temat trwają – dynamiczna czy statyczna, czy w ogóle, co kiedy, jak ;))
- Przeskoki
- Ruchy okrężne bioder
- Skręty tułowia
- Bieg skrzyżny – ‘’Przeplatanka”
- Krok odstawno-dostawny
Należy do tego dodać sposób wykonania ćwiczeń, czasami najbardziej skomplikowane, niedbale wykonane ćwiczenia nie zastąpią nam dokładnie wykonanych, podstawowych ruchów 😉
Oczywiście jest wiele modyfikacji tych ćwiczeń, np. trucht tyłem, który znacznie bardziej uaktywnia układ nerwowy i jest bardziej ‘’skuteczny” niż normalny bieg.
Jedno jest pewne – każda rozgrzewka pomaga nam zaadoptować się do wysiłku fizycznego, mocno do niej zachęcamy i zapraszamy do wspólnego rozruchu przed biegiem oraz korzystania z porad tych, którzy ‘’w tym siedzą”!
Nie podamy Wam gotowego przepisu on-line, ale może zachęcimy Was do zainteresowania się tematem, doczytaniem, dopytaniem, zwróceniem uwagi na to czego tak naprawdę Wasze ciało potrzebuje, żeby dać z siebie 100% możliwości! Warto inwestować w siebie i swój rozwój od podstaw.
Odpowiednia motywacja do treningu jest niezbędna do tego, aby przynosił on oczekiwane efekty. Dbaj o to, aby trening był tak zaplanowany, żeby sprawiał Ci przyjemność – ENJOY YOUR WORKOUT! Potrzebujesz większej dawki motywacji? Odwiedź nas w mediach społecznościowych: Facebook i Instagram!
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat biegu? Sprawdź FAQ i inne Aktualności !
Gotowy na podjęcie wyzwania? Zapisz się na Survival Race!