Nam też się czasami zdarza “cheat day”, dlatego pozwalamy sobie używać “ciasteczek” - wszystko zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Przygotowania do SR z Klubem PhysioManual: TAPING

Przygotowania do SR z Klubem PhysioManual: TAPING

Druga część cyklu porad i wskazówek opracowanych przez ekipę z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu!

Sprawdź pierwszą część przygotowaną przez Katarzynę Olszewską, pod opieką Doktora Łukasza Pawika, specjalisty fizjoterapii w ortopedii i traumatologii oraz rehabilitacji w sporcie, terapii manualnej:

>> ROZGRZEWKA <<

TAPING
Dlaczego używamy samego słowa taping? Ponieważ aktualnie istnieje kilka szkół/rodzajów plastrowania, które powstało już w poprzednim wieku, a popularność zyskało stosunkowo niedawno. Dynamic tape bardziej skupia się na pracy mechanicznej i jest najmłodszą gałęzią tapingu, sztywne tapy stosowane są głównie w rehabilitacji sportowej, a dynamic tape pracują bardziej neurofizjologicznie. Te ostatnie rozciągliwe we wszystkich kierunkach, te „podstawowe” w jednym, sztywne za to są nierozciągliwe.

Po co to?
Po to, żeby wesprzeć proces terapii oraz zapobiegać. Plastry działają przeciwbólowo, stabilizacyjnie, przeciwobrzękowo. Ich działanie trwa do 4-5 dni, składają się z materiału i kleju - to wszystko. To dosyć istotne, ponieważ nie każdy tape jest dla każdego - czasami powodują one uczulenia, ale pozostaje opcja wymiany firmy i problem może zniknąć ;)

I tak jak zawsze… To jak kleić, kiedy kleić zależy od wielu kwestii… Zależy od metody, którą ktoś stosuje, od tego jakie mamy dolegliwości, co chcemy uzyskać ;) Czy chcemy mięsień rozluźnić, czy chcemy np. staw ustabilizować, czy to stan ostry czy przewlekły?

Na co zwrócić uwagę?
Najlepiej zgłosić się zawsze do specjalisty, który jest po kursie, zna anatomię i jest odpowiednią osobą, żeby wykonać aplikację. Warto zaznaczyć, że opierając się na filmach z YouTube można zrobić sobie więcej szkody niż pożytku ;-)

Jeśli będziecie chcieli dowiedzieć się jeszcze więcej, zapraszamy do rozmów i pytań przed biegiem lub po nim >> PhysioManual <<.

Różnice między dynamic tape a kinesiology tape:
- dynamic tape złożony jest z materiałów syntetycznych takich jak nylon i lycra, natomiast Kinesiology tape składają się głównie z bawełny,

- dynamic tape rozciągają się we wszystkich kierunkach, a kinesiology tape jedynie wzdłuż (2-way stretch),

- dynamic tape swoim oporem i siłą odciągnięcia wielokrotnie porównywany był do liny bungee. kinesiology tape natomiast posiadają opór zaprojektowany tak, aby unieść delikatnie skórę,

- dynamic tape jest zdolny rozciągnąć się nawet do ponad 200% swojej spoczynkowej długości bez uczucia sztywnego końca. Taśmy kinesiology tape rozciągają się zazwyczaj do 140%-180% i posiadają ustalony sztywny koniec, do którego taśma jest w stanie się rozciągnąć,

- dynamic tape pracuje mechanicznie, zmieniając wzorzec ruchu, poprzez absorbowanie obciążeń i jednoczesne przekazywanie tej energii z powrotem w ruch, a wszystko to następuje bez ograniczenia zakresu ruchu. Kinesiology tape pracuje neurofizjologicznie - styka się ze skórą, aby zaburzać odczuwanie bólu, wywołuje drenaż limfatyczny, oraz wyzwala zmiany w funkcjach nerwowomięśniowych.

Więcej: Fizjoterapiahd / Rehaintegro

Z dumą prezentujemy naszych sponsorów i partnerów

http://www.cisowianka.pl/ https://patriotic.pl/ https://formotiva.pl/pl/ http://www.steprecords.pl/ https://zrzutka.pl https://www.militaria.pl/ https://tarczynski.pl/ https://tolpa.pl/
http://www.logo24.pl/ http://www.eska.com https://www.maratonypolskie.pl/ https://www.festiwalbiegowy.pl/ http://biegowe.pl https://www.magazynbieganie.pl/ https://bieganieuskrzydla.pl/ https://kochamwroclaw.pl