Nam też się czasami zdarza “cheat day”, dlatego pozwalamy sobie używać “ciasteczek” - wszystko zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.

Urazy - kiedy leczyć je samemu, a kiedy udać się do specjalisty?

Urazy - kiedy leczyć je samemu, a kiedy udać się do specjalisty?

Aktywność fizyczna to zdecydowany trend naszych czasów. Wszyscy głośno wymieniają pozytywne skutki uprawiania sportu. Jednak istnieje też druga strona medalu - urazy. Warto zaznaczyć, że te odpowiednio rozpoznane i leczone, nie muszą ograniczać naszego ruchu. W jaki sposób odpowiednio zadbać o ich wyleczenie? Kiedy leczyć urazy samemu, a kiedy warto udać się do specjalisty?

Uprawiając sport, możemy doznać różnego rodzaju urazów. Kiedy zaczynamy odczuwać dyskomfort, warto zwrócić na niego uwagę i zastanowić się, co może stanowić źródło problemu. - Natura przewidziała, że człowiek będzie miał urazy. Że może naciągnąć ścięgno, złamać palec, czy zostać uderzony maczugą. Dlatego właśnie, gdy np. skręcisz kostkę, pojawia się obrzęk, który stabilizuje staw skokowy. Pojawia się też ból, który czasami zmusza do odciążenia uszkodzonej kończyny - tłumaczy ortopeda ze szpitala Vratislavia Medica, dr Tomasz Mazur.

Drobne urazy, takie jak stłuczenia mięśnia, lekkie skręcenie czy naciągnięcie ścięgna można leczyć samodzielnie. - Wystarczy zastosować procedurę RISE, czyli: odpoczynek (rest), chłodzenie zimnym okładem (ice), uciśnięcie np. zwykłym bandażem (compress) oraz uniesienie (elevate) – wyjaśnia dr Tomasz Mazur.

Dobrym rozwiązaniem na powstałe obrzęki, stłuczenia, a nawet krwiaki podskórne, będzie zastosowanie odpowiedniego żelu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym: Fortiven Activ Gel. Produkt posiada największą dawkę heparyny na rynku*, dzięki czemu przyspiesza wchłanianie siniaków i krwiaków, a także skutecznie łagodzi obrzęki nóg, dzięki czemu przynosi ulgę**. Formuła żelu, która szybko się wchłania i nie zostawia tłustych śladów, nada się do nałożenia pod bandaż czy inny rodzaj zastosowanego ucisku.

Jeśli po 2-3 dniach od rozpoczęcia samodzielnego leczenia nie odczuwasz poprawy, warto udać się do specjalisty, najlepiej ortopedy. Lekarza należy również odwiedzić przy poważniejszych urazach, jak np. skręcenie czy zwichnięcie.

- Prawidłowa diagnoza i właściwe leczenie to warunki szybkiego powrotu do zdrowia. Z kontuzjami jest bowiem tak, że czasami dolegliwości mijają tylko na pozór. Nawet uszkodzona łąkotka może się po pewnym czasie samoistnie tak ustawić, że pacjent swobodnie chodzi, a nawet biega, i wydaje mu się, że już jest zdrowy. Ale tak naprawdę w jego kolanie tyka bomba zegarowa. I po kilku tygodniach czy miesiącach, zazwyczaj w najmniej odpowiednim momencie, nagle łękotka znów się przesuwa, kolano jest zablokowane i trzeba dzwonić po pomoc - opowiada ortopeda, dr Tomasz Mazur.

Dlatego nie odkładaj nigdy wizyty u lekarza, kiedy odczuwasz ból. Dzięki wizycie u specjalisty zwiększasz szansę na pełne wyleczenie i szybszy powrót do uprawiania sportu.

*- najwyższa dawka heparyny 2400 j.m./g w żelu dostępnym bez recepty
**- na podstawie oceny użytkowników Fortiven Actib Gel N=405. Wyniki badania
użytkowniczek CAWI przeprowadzonego dla Hasco w listopadzie 2017 r.

*FORTIVEN ACTIV GEL, 2400 j.m./g, żel. Skład: 1 gram żelu zawiera 2400 j.m. heparyny sodowej (Heparinum natricum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie wspomagające: chorób żył powierzchownych – zakrzepowego zapalenia żył, żylaków kończyn dolnych; obrzęków, stłuczeń, krwiaków podskórnych. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na heparynę sodową lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na otwarte, krwawiące i sączące się rany, błony śluzowe i okolice oczu, zmiany skórne niewiadomego pochodzenia, zakażoną skórę. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
*Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Z dumą prezentujemy naszych sponsorów i partnerów

http://www.cisowianka.pl/ https://patriotic.pl/ https://formotiva.pl/pl/ http://www.steprecords.pl/ https://zrzutka.pl https://www.militaria.pl/ https://tarczynski.pl/ https://tolpa.pl/
http://www.logo24.pl/ http://www.eska.com https://www.maratonypolskie.pl/ https://www.festiwalbiegowy.pl/ http://biegowe.pl https://www.magazynbieganie.pl/ https://bieganieuskrzydla.pl/ https://kochamwroclaw.pl